Życie tańczy we mnie

Powięź- nieskończona sieć

lut 4, 2020 | Joga, praca z ciałem | 0 komentarzy

Czym jest powięź?


Czym są mięśnie i kości wiemy wszyscy – uczyliśmy się tego w szkole :). Jeszcze kilka -kilkanaście lat temu ruch i funkcjonowanie organizmu były postrzegane właśnie poprzez pryzmat pracy mięśni i kości. Dziś coraz częściej, gdy chcemy poznać funkcjonowanie ciała w ruchu kierujemy uwagę na powięź. I tę wiedzę warto wykorzystać przy poszukiwaniu aktywności fizycznej, która ma prowadzić do optymalnego stanu harmonii.Powięź to delikatna błona która otacza mięśnie, grupy mięśni, narządy wewnętrzne, ale również przechodzi w bardziej zbite i mocne struktury, które tworzą więzadła, ścięgna i w ten sposób łączą mięśnie z kośćmi. Struktury mięśniowo-powięziowe łączą się ze sobą tworząc sieć która wypełnia całe ciało i nadaje mu kształt. Powięź jest pewnego rodzaju skafandrem, który obejmuje ciało na zewnątrz i od środka. I to jakość naszego „skafandra” odpowiada za jakość ruchu. Jeśli skafander jest sztywny, gruby, „posklejany” to ruch będzie usztywniony, utrudniony, ograniczony. Będzie mu brakowało naturalnej gracji. Często ograniczenia w ruchu, napięcia oraz ból, którego doświadczamy w ciele jest efektem braku elastyczności i ruchomości powięzi właśnie. W zdrowym, sprawnym ciele warstwy mięśniowo-powięziowe zachowują ruchomość i przesuwalność względem siebie.


Powięź doświadczalnie: Możesz obejrzeć poniższy filmik i zobaczyć jak wygląda powięź w powiększeniu https://www.youtube.com/watch?v=uzy8-wQzQMY&feature=share
A jeśli jesteś mięsożercą, możesz obejrzeć powięzi na żywo gdy będziesz przygotowywać np. mięso z kurczaka. Tam powięzi są bardzo wyraźnie widoczne jako błony które znajdują się pomiędzy poszczególnymi mięśniami. Przyjrzyj się im dokładnie, dotknij, poczuj ich jakości: sprężystość, śliskość, lepkość, elastyczność.


Jakie cechy ma zdrowa powięź?


Prawidłowa powięź jest elastyczna, sprężysta i plastyczna, rozciągliwa. Warstwy mięśniowo- powięziowe zachowują naturalną przesuwalność względem siebie. Osobę której powięź jest w harmonii można rozpoznać po tym, że porusza się z gracją, lekkością i płynnością oraz sprawia wrażenie naturalnie rozluźnionej.


Co wpływa niekorzystnie na powięź?

 • brak ruchu, długotrwale przyjmowana pozycja siedząca- sprawia że warstwy powięzi sklejają się ze sobą, stają nieprzesuwalne i utrwalają się napięcia
 • jednowymiarowy ruch (np. praca w której powtarzamy przez długi czas jeden rodzaj ruchu, lub tylko jeden rodzaj sportu np. tylko bieganie lub tylko jazda na rowerze- taki ruch będzie utrwalał pewne wzorce napięć w ciele, poprzez poruszanie tkankami w ograniczonym zakresie)
 • zła dieta, odwodnienie sprawiają, że tam gdzie powięź powinna przypominać swoją strukturą piankowatą chmurkę staje się gęstym, kleistym glutowatym tworem
 • zablokowane emocje i stres – jeśli nie mamy w sobie wypracowanych zdrowych mechanizmów, które pozwalają na przepływ napięcia emocjonalnego poprzez ciało to zostanie ono skumulowane właśnie w tkance powięziowej ( jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powiązaniu pomiędzy emocjami a tkanką powięziową polecam książkę: „Nieskończona sieć – Anatomia powięzi w działaniu” R.L. Schulz, R. Feitis rozdz. 11)
 • nieprawidłowy wzorzec oddechowy

Jakie sygnały z ciała mogą wskazywać na potrzebę pracy z ciałem ukierunkowaną na powięzi?

 • ograniczenia ruchomości w ciele
 • bóle kręgosłupa, kolan, barków etc. (oczywiście należy wcześniej zdiagnozować przyczynę bólu czy nie ma innego podłoża i sprawdzić ewentualne przeciwwskazania)
 • nieprawidłowa postawa ciała
 • odczucie napięcia fizycznego i psychicznego
 • nieprawidłowa jakość oddechu
 • odczuwanie sztywności w ciele (usztywniona i pogrubiona tkanka powięziowa może dawać wrażenie gorsetu otaczającego i usztywniającego ciało)
 • odczucia sztywności i napięcia w ciele po intensywnym treningu (który nie uwzględnia aspektu rozciągania i mobilności)
 • nieprawidłowy wzorzec posturalny

Jaki rodzaj ruchu będzie wpływał najbardziej na powięzi:

 • ruch wielokierunkowy, wielopłaszczyznowy, poruszający stawami w wielu zakresach – np. w stawie biodrowym to może być ruch prostowania, zginania, ruch okrężny, ruchy odwodzenia i przywodzenia, czy też rzadko doświadczane na co dzień ruchy faliste przywracające naturalną ruchomość kręgosłupa, lub też spiralne ruchy rąk, które będą przywracały naturalną ruchomość w kończynach górnych. Ogólnie można powiedzieć, że praca z powięziami, która ma na celu przywrócić ich przesuwalność oraz ślizg pomiędzy warstwami, będzie rozpoczynała się od małych zakresów, które będą się poszerzać w miarę rozluźniania i otwierania się tkanek. Wraz z poszerzaniem zakresu i intensywności warto dodawać nowe kierunki i płaszczyzny ruchu.
 • ruch wykonywany w bezpiecznym zakresie, takim który jesteśmy w stanie kontrolować. Ból jest wskazówką do zaprzestania ruchu. Natomiast odczucia pieczenia czy ciepła mogą wskazywać na pojawianie się ruchomości pomiędzy warstwami tkanek, które wcześniej były posklejane.
 • ruchy sięgania, wyciągania, przeciągania – będą w naturalny, łagodny sposób przywracać elastyczność tkanki powięziowej
 • ruchy sprężyste
 • ćwiczenia oddechowe- jednym z elementów głębokiej taśmy powięziowej jest przepona, naturalny płynny oddech będzie wpływał poprzez tę taśmę na całe ciało.
 • ćwiczenia z wielokierunkowym i wielowymiarowym ruchem stóp – to tam zaczyna się większość z taśm powięziowych wg koncepcji Anatomy Trains Thomasa Myersa.

Oczywiście warto wspomnieć o tym, że głębsza praca z powięzią może wymagać interwencji fizjoterapeuty, specjalizującego się w pracy z powięziami czy integracji strukturalnej. Czasami sam ruch nie będzie wystarczający do przywrócenia równowagi, szczególnie jeśli napięcia, stres i niezdrowy, tryb życia towarzyszył nam latami.Jednak celem tego wpisu jest podzielenie się moim doświadczeniem wielowymiarowej aktywności ruchowej i jej wpływu na powięź. Regularna praktyka pozycji jogi oraz ich modyfikacji wzbogaconych o ruchy modelujące powięź wpływa korzystnie na ruchomość i pożądaną strukturę tej tkanki. Warto wiedzieć, że przebudowa powięzi jest procesem długotrwałym, który daje zmiany w strukturze tkanki po 6-9 miesiącach i może trwać do 2 lat. Natomiast efekty w samopoczuciu pojawiają się szybciej. Po sesji pracy powięziowej (ja włączam pracę z powięziami do większości zajęć jogi, które prowadzę) większość osób odczuwa rozluźnienie oraz więcej ruchomości i przestrzenności w ciele. Świadomość odczuwania ciała oraz oddechu się pogłębia.Taka praca jest elementem budowania harmonii i zdrowia w ciele fizycznym ze świadomością że nasza fizyczność jest połączona z aspektem emocjonalnym i duchowym. A tkanka powięziowa jest swojego rodzaju łącznikiem pomiędzy ciałem a umysłem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Pragnienia…

Pragnienia… Jest to słowo, z którym się coraz bardziej zaprzyjaźniam. Jeszcze nie tak dawno, było dla mnie trochę egzotyczne. Miałam oczywiście pragnienia. Ale brakowało im kolorów i nuty szaleństwa... Pragnienia zwykłe, codzienne, bezpieczne… Czyli takie, które są do...

Dlaczego doświadczamy kryzsów?

Wielu z nas doświadcza obecnie, albo doświadczało w przeszłości, różnego rodzaju trudności i kryzysów emocjonalnych zderzając się z sytuacjami pozornie bez wyjścia. I rzadko kiedy w momencie, gdy ów kryzys ma miejsce, jesteśmy w stanie dostrzec potencjał zmiany i...

Przyjemność – tęsknota współczesnego człowieka

Gdy zaczęłam pisać ten tekst uświadomiłam sobie, że doświadczenie przyjemności i rozluźnienie jest tym, za czym najbardziej tęsknimy w dzisiejszym świecie pełnym stresu i pośpiechu... I tak rzadko sobie na nie pozwalamy... Życie w przepływie wydaje się być stanem...

Medytacja w codziennym życiu

Medytacja kusi nas obietnicą spokojnego umysłu i harmonii wewnętrznej. Dla mnie jest czymś zacznie więcej: drogą poznania i odkrywania siebie. Odkrywania swojego potencjału, pragnień, tęsknot, ale również wszystkich ograniczeń. Jest doskonałym narzędziem na drodze...